MEET YOUR OFFICERS

The American Legion Department of Connecticut Officers 2019-2020

Meet the American Legion Department of Connecticut Officers. If you have any questions about our membership or leadership, don't hesitate to contact us.

Department Commander

Dennis Beauregard
91 Wonx Spring Road, Plantsville, CT 06479
(860) 202-6875
Email Dennis

Dennis Beauregard

Department Senior Vice Commander

Jeffrey DeClerck
16 Juniper Lane, Moosup, CT 06354
(860) 608-8111
Email Jeffery

Jeffrey DeClerck

Department Adjutant

Harry R "Butch" Hansen Jr
P.O. Box 208, Rocky Hill, CT 06067
(860) 436-9986
Email Butch  

Harry R "Butch" Hansen Jr

National Executive Committeeman

D. Joseph Jackson
110 Turnbull Road, New Hartford, CT 06057
(860) 379-2280
Email Joseph  

D. Joseph Jackson

Alternate National Executive Committeeman

Robert Murray
436 Alling Farm Road, Orange, CT 06477
(203) 804-1002
Email Robert


Department Treasurer

Chuck Berry
864 Wethersfield Avenue, Hartford, CT 06114
(860) 296-0719
Email Chuck

Chuck Berry

Assistant Department Treasurer

Roger Anderson
864 Wethersfield Avenue, Hartford, CT 06114
(860) 296-0719
Email Roger

Roger Anderson

Department Judge Advocate

Brett J. Connolly, Esq. LLM.
P.O. Box 208, Rocky Hill, CT 06067
(860) 436-9986
Email Brett

Brett J. Connolly, Esq. LLM.

Department Historian

Jacqueline Evonsion
P.O. Box 312, N. Canton, CT 06059
(860) 459-9028
Email Jacqueline

Jacqueline Evonsion

Department Chaplain

Dana Murphy
296 Killam's Point, Branford, CT 06405
(203) 745-9516
Email Dana

Dana Murphy

Department Service Officer

K. Robert Lewis
555 Williard Avenue, P.O. Box 310909, Newington, CT 06131
(860) 594-6600
Email Robert

K. Robert Lewis

Assistant Department Service Officer

555 Williard Avenue
P.O. Box 310909, Newington, CT 06131
(860) 594-6600

Assistant Department Service Officer

Department Sergeant-at-Arms

Steve Fahy
291 Spruce Brook Road, Berlin, CT 06037
(860) 966-4540  


Department Assistant Sergeant-at-Arms

Arthur Lapierre
131 Daggett Street, Moosup, CT 06354
(203) 564-7089
Email Arthur


First District

William Gibbs
40 Pepperbush Way,Windsor, CT 06095
(860) 402-5245
Email William  

William Gibbs

Second District

Charles Burke
142 N. Timber Lane, Cheshire, CT. 06410
(203) 676-3349
Email Charles  


Third District

Michael Kellet
12 Margaret Drive, Shelton, CT. 06484
(203) 673-2745
Email Michael  


Fourth District

Ronald P. Coderre
P.O. Box 255, Putnam, CT. 06260
(860) 942-7243
Email Ronald  

Ronald P. Coderre

Fifth District

James Robertson
4 Goldmine Road, Bozrah, CT 06334
(860) 884-0694
Email James 


Sixth District

Mary Harris
77 Hosier Road, Plymouth, CT. 06782
(860) 668-6392
Email Mary


Seventh District

Calvin Bunnell
99 Bee Street, Meriden, CT 06450
(860) 681-9464
Email Calvin  


Detachment Commander

Richard Kilby  


Detachment SR. Vice Commander

James Heffner  


Area Vice Commander

Jeff Kneeland  


Detachment Adjutant

Robert Turner  


Detachment N.E.C.

John Wright  


Chaplain

Gene Severen  


Sergeant-at-Arms

Kevin Bunnell